• strona kontrastowa
    • a

      a

      a

2025-04-13

Forum Czystego Powietrza, tym razem pod hasłem ”Transformacja energetyczna dla pokoleń”

W dniach 20-21 marca 2025 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się kolejne już Forum Czystego Powietrza, a hasłem przewodnim była „Transformacja energetyczna dla pokoleń”. Mimo, że pod nazwą Forum Czystego Powietrza spotykaliśmy się po raz drugi to jest to już ósma edycja tego wydarzenia, a setki uczestników każdego roku świadczą o tym, jak potrzebne było stworzenie przestrzeni gdzie pomysły, wizje, idee da się przełożyć na język konkretów i realne, skuteczne rozwiązania w zakresie ochrony powietrza.

Forum Czystego Powietrza na stałe zagościło w kalendarzu, jako jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych jakości powietrza w Polsce. W wydarzeniu, podczas tegorocznej edycji wzięło udział około 600 uczestników oraz 50 prelegentów, którzy podczas wystąpień, debat oraz warsztatów podzielili się swoją wiedzą.

Problem złej jakości powietrza jest wciąż aktualny. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do ponad 40 000 przedwczesnych zgonów rocznie. Smog ma negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie ale i portfele. 100 mld euro w skali roku wydajemy w Polsce na leczenie skutków zdrowotnych smogu.

Na przestrzeni ostatnich lat wdrożono liczne narzędzia ochrony powietrza. Województwo Mazowieckie może pochwalić się realizacją choćby takich programów jak „Mazowsze dla czystego powietrza", „Mazowsze dla czystego ciepła", czy „"Mazowsze bez smogu", dzięki któremu w województwie powstała sieć ekodoradców wspierających mieszkańców Mazowsza w wymianie źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Nadal jest jednak sporo do zrobienia, a problem zanieczyszczenia wymaga kompleksowego podejścia i współpracy różnych środowisk.

 

Podpisanie listu intencyjnego – “Bez węgla wokół Warszawy”

300 tysięcy kopciuchów wciąż czeka na wymianę na Mazowszu, dlatego samorząd województwa, a także samorząd Warszawy i Polski Alarm Smogowy, podpisały list intencyjny, by wspólnie działać na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie.

Mając na uwadze potrzebę pełnego zaangażowania i gotowości we wdrażaniu przepisów mazowieckiej uchwały antysmogowej, w szczególności przepisów dotyczących zakazu użytkowania kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012, a także zakazu stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla w granicach administracyjnych gmin wchodzących w skład powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego, które wejdą w życie od 1 stycznia 2028 roku, Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Miastem Stołecznym Warszawa oraz Polskim Alarmem Smogowym, zobowiązali się do wspólnego podejmowania działań mających na celu redukcję emisji zanieczyszczeń powietrza na tym obszarze, a tym samym poprawę jakości powietrza oraz ochronę zdrowia Mieszkańców Mazowsza.

 

Dwudniowa debata na rzecz czystego powietrza

Forum stało się platformą wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk pomiędzy przedstawicielami samorządów, organizacji pozarządowych oraz ekspertami z zakresu poprawy jakości powietrza. Wydarzenie miało na celu przedstawienie skutecznych rozwiązań w walce ze smogiem, eliminacji ubóstwa energetycznego oraz redukcji emisji zanieczyszczeń.

Ważnym elementem Forum były liczne panele dyskusyjne i warsztaty, podczas których omawiano m.in.:

  • europejskie, krajowe i regionalne priorytety dotyczące jakości powietrza w kontekście aktualnej sytuacji gospodarczej, geopolitycznej i społecznej;
  • transformację energetyczną i sposoby jej realizacji,
  • działania zmierzające do wyeliminowania ubóstwa energetycznego,
  • dobre praktyki samorządów w walce o czyste powietrze,
  • zasoby ludzkie i kompetencje niezbędne do skutecznej transformacji,
  • edukację oraz finansowanie działań związanych z ochroną powietrza.

Dyskusje i prezentacje były okazją do wymiany doświadczeń, podsumowania dotychczasowych działań oraz wskazania kierunków na przyszłość.

 

Interaktywne warsztaty i praktyczne rozwiązania

Forum Czystego Powietrza to nie tylko debaty i wykłady, ale również interaktywne warsztaty, w których łącznie uczestniczyło około 200 osób. Tematyka warsztatów koncentrowała się na roli samorządów w ochronie mieszkańców przed zanieczyszczeniem powietrza, działaniach na rzecz walki ze smogiem, eliminacji ubóstwa energetycznego, dobrych praktykach w jednostkach samorządu terytorialnego oraz edukacji ekologicznej. Dzięki zaangażowaniu ekspertów, uczestnicy wynieśli z warsztatów praktyczną wiedzę, którą mogą wdrożyć w swoich społecznościach lokalnych.

 

Czyste powietrze – wspólna odpowiedzialność

Podczas II Forum Czystego Powietrza podkreślono, że walka o czyste powietrze to wspólne wyzwanie mieszkańców, samorządów i instytucji państwowych. Kluczowe jest podejmowanie działań na różnych poziomach.

Dzięki takim wydarzeniom jak Forum, rośnie świadomość społeczna, a także pojawiają się konkretne rozwiązania i inicjatywy, które mogą realnie poprawić jakość życia mieszkańców.

Organizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego, a współorganizatorami Mazowiecka Agencja Energetyczna oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Opublikowano: 2025-04-13

Przez:admin